Skladování a zahrávání plátků ESPRIT - ESPRIT plátkyESPRIT plátky

Skladování a zahrávání plátků ESPRIT

Skladování

Pro uchování optimálních vlastností dřeva, je nutné věnovat skladování plátků mimořádnou pozornost. Plátky z třtinového dřeva nesnáší velké teplotní výkyvy. Nejdůležitější je však jejich uchovávání v prostředí s optimální relativní vlhkostí vzduchu. Pro dlouhodobé ukládání plátků je tímto rozmezím 50-60% a v období cca 3 dny před začátkem zahrávání a v období plného výkonu plátku, je třeba relativní vlhkost zvýšit na 65-70%.

V praxi jsem se setkal s boxy pro plátky opatřenými uvnitř vlhkoměrem a speciálním prostorem pro dolévání vody. Tento prostor se musí manuálně doplňovat vodou v závislosti na naměřené vlhkosti vzduchu v boxu. Na tomto principu pracuje například Hydro case od firmy Vandoren. Jednodušším řešením je použití boxu značky RICO s obsahem speciálního zvlhčovacího sáčku. Výrobce dodává sáčky s různou požadovanou vlhkostí. Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že sáček udrží požadovanou vlhkost maximálně 6 týdnů a jeho cena je cca 80 Kč.

Ideálním řešením pro vytvoření optimálního prostředí pro plátky je dle mého názoru použití termosky se zvlhčovacími sáčky. Stejně jako předchozí varianty umožní udržení optimální vlhkosti a na rozdíl od předchozích řešení, plátky také uchrání před prudkými teplotními výkyvy. Samozřejmostí je, že plátky musí být uloženy v obalech s výbornou rovinností. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je neskladnost.

Plátky ESPRIT jsou vyrobeny ze třtinového dřeva specifických vlastností. Používáme pórovitější a pružnější dřevo, než většina ostatních výrobců. Nevýhodou je sice větší nasákavost na začátku procesu zahrávání a tím i dočasná ztráta optimálních vlastností (změknutí a částečné zhoršení kvality zvuku v procesu zahrávání), avšak při dodržení postupu, který Vám popíši, dosáhnete vyšší životnosti a prodloužení doby optimálních vlastností oproti ostatním běžně dostupným plátkům.

 

Proces zahrávání

1.den: na plátek hrajte jen 10-15 minut pokud možno převážně dlouhé tóny, ve spodním a středním rejstříku.

2.-5.den: přidávejte každý následující den dalších 10 min hraní.

6.den: plátek je schopen podat plný výkon

Po každém hraní je nutné plátek otřít jemným savým hadříkem.

Pokud cvičíte vícekrát denně, je možné plátky zahrát mnohem rychleji, než za 6 dní. Každé hraní na zahrávaný plátek lze počítat jako jeden den, pokud doba mezi cvičením je dostatečně dlouhá pro dokonalé vyschnutí plátku (min. 4 hodiny).

Je dobré mít rozehrány alespoň 4 plátky, které budete při cvičení pravidelně střídat tak, abyste každý den přidali 10 minut doby hraní, jak je popsáno výše (plátky je třeba si značit). Navíc byste měli mít alespoň 2-3 již zahrané plátky koncertní nebo chcete-li pracovní.

Při dodržení těchto zásad se Vám nemůže nikdy stát, že nebudete mít ten pravý plátek pro podání optimálního výkonu.
Úvod  |  Produkty  |  Ceník a objednávky  |  Výroba  |  Skladování a zahrávání plátků ESPRIT  |  Úprava plátků  |  Vaše dotazy a připomínky  |  Kontakt  |  
Webdesign STUDIO VIRTUALIS